Balustrady stosowane na zewnątrz

W przypadku balustrad stosowanych w przestrzenie publicznej bardzo duże znaczenie ma wybór materiału, jak też to jaki gatunek materiału zostaje wybrany. Obecnie balustrady przede wszystkim realizowane są ze stali nierdzewnej. Jej atutem jest odporność na działanie różnych warunków atmosferycznych. Z jednej strony jest to niska temperatura a z drugiej strony również wilgotność.

Na zewnątrz budynków w polskich warunkach klimatycznych bardzo często materiał jest poddawany działaniu deszczu, śniegu, mrozu. Stal wybierana na balustrady musi być również dopasowana do specyficznych warunków klimatycznych, które mogą występować lokalnie. Przykładem takich warunków są tereny nadmorskie, gdzie materiał będzie podawany znacznie większej wilgotności. Podobnie w warunkach miejskich czy przemysłowych zanieczyszczenie również może negatywnie wpływać na materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Lepsze gatunki stali winny być stosowane w takich miejscach, gdzie korozyjność bywa wyższa. Do takich miejsc można zaliczyć pobliża zakładów przemysłowych, gdzie występują w powietrzu wyższe stężenia dwutlenku siarki, który może odkładać się w postaci osadów. Podobnie przy ulicach w bliskiej odległości może dochodzić do kontaktu materiału, z którego wykonane są balustrady miedzy innymi solą czy środkami chemicznymi, które bywają wysypywane na drogi, szczególnie w okresach zimy. Specyficzne warunki można również spotkać między innymi na basenach czy na kąpieliskach. Środki chemiczne mogą również silnie oddziaływać na stale w przypadku takich pomieszczeń, jak magazyny, hale magazynowe, gdzie przechowywane są między innymi nawozy czy różnego typu środki chemiczne, które silnie oddziałują na otoczenie.

Ambroży fusion

Opis autora #2

Zobacz również