Więźby dachowe

Budowa dachu budynku jest już jednym z ostatnich etapów b udowy. Jeżeli powstanie dom jednorodzinny z dachem i oknami, to wówczas można mówić o wybudowaniu domu w stanie zamkniętym i surowym. W kolejnych krokach budowy można się skupić już jedynie na wykończeniu budynku od środka. Dach wykonuje się w rożnych wzorach.

Istnieją trzy podstawowe typu dachów: dach prosty, dach spadzisty jednostronny oraz dach spadzisty dwustronny. W nowych budynkach, zwłaszcza zaś domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się dachy dwuspadziste, dzięki czemu możliwe jest wygospodarowanie jak największej ilości miejsca na poddaszu budynku. Więźby dachowe są potrzebne jedynie w przypadku dachów spadzistych. Jeżeli ma się do czynienia z dachem prostym, to więźby dachowe nie są już potrzebne. Okazuje się, że proste dachy były budowane przede wszystkim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, z uwagi na to, ze była to dość tania konstrukcja.

Nie wymaga się już żądnego pokrycia dachowego, takiego jak dachówki czy blacha. Konieczne jest jedynie zastosowanie papy lub gontów papowych. Bardzo poważną wadą dachów betonowych jest to, ze utrzymują one bardzo dużo ciepła w domu latem. Z kolei zimą od takiego dachu jest bardzo chłodno. Więźby dachowe, jakie wykorzystuje się w dachach spadzistych są wykonane najczęściej z drewnianych bali. Na tak przygotowana konstrukcję wykłada się dachówki lub płaty blachy dachowej.

 

Ambroży fusion

Opis autora #2

Zobacz również