Zaprawy do murowania

Podczas murowania wykorzystuje się specjalne zaprawy murarskie, dzięki którym połączeniu poszczególnych cegieł, czy pustaków jest bardzo trwałe i odporne na wszelkiego typu uszkodzenia i zniszczenia.

Okazuje się, że w składach budowlanych w całej Polsce bez większego problemu można kupić rożnego typu zaprawy klejowe i zaprawy murarskie. Najczęściej tego typu zaprawy stanowią specyficzną mieszankę cementu, wapna, pisaku i innych materiałów.

Zaprawę rozrabia się z wodą i po uzyskaniu właściwej konsystencji nakłada się ją na ułożone warstwy cegieł. Sztuka murowania, wbrew pozorom wcale nie jest prostą sztuką. Wymaga ona bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. Przed położeniem każdej warstwy cegieł czy pustaków konieczne jest przede wszystkim dokładne zmierzenie czy ściana będzie równa, czy zachowany jest pion oraz poziom, a także czy murowanie następuje zgodnie z założeniami planu budowlanego., jaki został przyjęty.

Najczęściej w ekipie budowlanej znajduje się jeden lub dwóch zawodowych murarzy oraz kilku pomocników, którzy zajmują się wykonywaniem najcięższych prac. Zawodowy murarz, powszechnie określany także jako majster, czuwa nad całym przebiegiem prac i sam we własnym zakresie dokonuje wszelkich pomiarów.  Ponosi on także pełną odpowiedzialność, za postępy budowy oraz za to, czy proces budowy następuje zgodnie z przyjętym planem i zgodnie z wytycznymi szkicu budowlanego.

 

Ambroży fusion

Opis autora #1

Zobacz również